Første Metrotogsæt retur fra renovering i Rotterdam
21. april 2026 ankom det første af 34 metrotog til København fra Alstoms værksted i Rotterdam, efter at togsættet har gennemgået en gennemgribende modernisering.
Metrokunderne kan se frem til et løft i oplevelsen af turen på M1/M2 efter den gennemgribende modernisering af de mere end 20 år gamle metrotog, der har kørt, siden Metroen åbnede i 2002.
Det første togsæt er nu vendt hjem i fornyet og fremtidssikret stand og skal blot gennemgå en række test, før det er klar til at blive sat i drift om cirka otte uger.
Toget er blevet malet, har fået udskiftet alle døre, og indvendigt er der blevet lagt nyt gulv, udskiftet lys og ændret på sædernes placering, så der er plads til flere passagerer.
Oprindeligt var planen at de 34 togsæt på M1/M2 skulle udskiftes med nye tog allerede i 2025, men med moderniseringen kan Metroselskabet udskyde behovet for indkøb af nye tog med mindst ti år.
Samtidig med at det første tog er vendt hjem, sendte Metroselskabet det tredje togsæt med blokvogn retur til Rotterdam, hvor tog nummer to allerede er i fuld gang med at blive moderniseret.
Moderniseringen kommer til at køre i et flow, hvor der hele tiden er ét tog på værkstedet i Rotterdam. Hver gang et tog kommer hjem, sendes et nyt tog med retur til værkstedet, så det forstyrrer driften på M1 og M2 mindst muligt.
Efter planen vil det sidste af de 34 togsæt være moderniseret og tilbage i drift i 2029.
(jh) 22.04.2026